Ventili za radijatore
U zavisnosti kakve radijatore imate razlikujemo:
Neki radijatorski ventili jednostavno neće biti kompatibilni, a drugi se ne mogu koristiti sa određenim radijatorima zbog veličine, oblika i dizajna.
Na primer, sa sušačem za peškire za grejanje kupatila, obično ćete otkriti da se ulazna pozicija ventila nalazi ispod na dnu.U ovom slučaju, ako su vaše cevi za centralno grejanje izašle iz zida, koristili biste radijatorske ventile pod uglom (ugaoni radijatorski ventil) da biste mogli da spojite horizontalni cevovod sa ulazom ventila na sušaču za peškire.
Standardni radijatori – poput panelnih radijatora sa duplim i jednostrukim panelima -obično imaju bočne ulaze. Oni se ponovo nalaze na dnu vašeg radijatora, ali će obično omogućiti pristup samo sa strane (horizontalno), što znači da ćete verovatno ponovo morati da koristite ventile radijatora pod uglom tj ugaone radijatorske ventile da biste spojili cevovod sa ulazom u radijator.
Neki moderniji dizajni radijatora imaju srednje priključne ventile. Oni se nalaze u sredini na dnu radijatora. Popularan širom Evrope već neko vreme, ova vrsta radijatora se uvodi na tržište i odličan je način da se maksimalno iskoristi ograničeni pod i zidni prostor; što ih čini idealnim za sobe kao što su kupatila i garderobe. H-blok ventili su pogodni za upotrebu sa radijatorima sa centralnim ili srednjim priključkom (koji su u stvari ista stvar) i pomažu da se minimizira uticaj koji vaš radijator ili grejna šina za peškire imaju na vaš prostor.
Konačno, verovatno je važno napomenuti da se neki radijatori mogu napajati cevovodima koji prolaze kroz pod i mogu imati ulaze (mada veoma retko) pozadi, a ne sa strane; sa ovim tipovima radijatora, ravni ventili su verovatno najbolji.
U slučaju da imate alupex cevi u podu vaš izbor bi bio kod panelnih radijatora usponski ventili a za aluminijumski radijatori uronski ventil.
U odnosu da li imate jednocevni ili dvocevni sistem cevi u podu možemo izdvojiti ventile sa 50 % protoka ili 100% protoka.
Ravni i ugaoni radijatorski ventili
Prva stvar koju treba da razumete kada birate koje radijatorske ventile da kupite jeste da li vaše zahteve može da ispuni set ugaonih ili ravnih ventila. U zavisnosti od toga odakle dolazi vaš cevovod - od poda, od zida, itd. - postoje različiti ventili koji odgovaraju vašim potrebama.
Ugaoni radijatorski ventili su najčešći tip ventila(pored termostatskih) i, kao što možete očekivati sa imenom kao što je „ugaoni radijatorski ventil“, oni povezuju vaš radijator sa vašim cevima za centralno grejanje pod „uglom“ – uglavnom oko 90 stepeni.
Pravi radijatorski ventili se nazivaju zato što unutar ovih ventila voda teče „pravo“ i nije usmerena, preusmerena ili raspoređena pod uglom.
Manuelni (ručni) i termostatski radijatorski ventili
Ručni ventil je verovatno najčešći tip ventila radijatora i radi na veoma sličan način kao i slavina. Uključite ga da dozvolite da voda (centralno grejanje) prođe u vaš radijator i kada dostigne željenu temperaturu, možete ga ponovo isključiti – otuda i naziv „Ručni ventil“. Kod ručnih ventila je važno zapamtiti da, iako su veoma jednostavni za upotrebu i održavanje potrošnja energenta na koji se grejete može da bude veća. Ručni ventili su dostupni u ravnim i ugaonim dizajnom i imaju niz savremenih i tradicionalnih stilova.
Termostatski radijatorski ventili -ovi pametni ventili vam daju kontrolu temperature na okretanju točkića tj termo glave, potencijalno mogu smanjiti potrošnju energije i takođe vam dugoročno mogu uštedeti novac na računima za energiju. Termostatski radijatorski ventili (poznati i kao TRV)instalirani sa termo glavama mere temperaturu u prostoriji i zatim prilagođavaju toplotnu snagu radijatora.